Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Ako v bojovej zóne. Nové fotografie z vnútra vyhoreného paneláku v Prešove

Polícia zverejnila nové fotografie z vnútra vyhoreného paneláku v Prešove na Mukačevskej ulici. Ten zhorel v dôsledku výbuchu plyny v piatok 6. decembra na poludnie. Polícia už obvinila troch ľudí z trestného činu všeobecného ohrozenia. Ide o zástupcov firmy, ktorá robila výkopové práce v okolí bytovky a s najväčšou pravdepodobnosťou presekli plynové potrubie.

09.12.2019 12:57
DN - 80216389 2964837966879739...
Ako v bojovej zóne. Nové fotografie z vnútra vyhoreného paneláku v Prešove
debata

V dôsledku výbuchu a následného požiara zahynulo s najväčšou pravdepodobnosťou osem ľudí. Sedem obetí je potvrdených, jedna žena je stále nezvestná. Ani špecialisti jej telo zatiaľ nenašli.

Nové snímky z vnútra paneláku pripomínajú zábery z vojnových zón. Panelák pôsobí ako po zásahu bomby, či delostreleckých granátov.

V dôsledku požiaru došlo k úplnému kolapsu schodiska. Práve pre to sa ľudia v paneláku nedokázali dostať včas von.

V týchto miestach bolo kedysi schodisko. Foto: PZ SR
DN - 78903729 2964838380213031 603781361395826688 O V týchto miestach bolo kedysi schodisko.

Plyn vybuchol v piatok na poludnie v jednom z bytov v 12-podlažnej bytovke. Hasiči zasahovali celú noc, požiar zlikvidovali v sobotu ráno o ôsmej hodine. Svoje domovy museli opustiť obyvatelia viacerých okolitých domov. Hasenie komplikovala narušená statika a spadnuté schodisko vo vyšších poschodiach. Hasiči tak bojovali proti ohňu iba z vonku. Tam však komplikovali prístup panely, ktoré tlaková vlna vystrelila na ulicu.

Príčinu požiaru podľa jeho slov rieši vyšetrovací tím. „Určite bude súvisieť s prerábkou plynu,“ skonštatoval Goliaš. Ako povedal, prácu hasičom komplikovalo parkovanie áut na sídlisku. Rovnako boli problémom i stavebné úpravy v dotknutom bytovom dome.

„So stavebnými úpravami na bytovom dome v roku 2017 hasiči nesúhlasili. Boli tam porušené niektoré predpisy. Mohlo to spôsobiť pád schodiska, cez ktoré sme nemohli ľudí evakuovať,“ zdôraznil Goliaš.

Bytový dom je podľa jeho slov odsúdený na zánik. „Na mieste sú od piatka večera statici. Potrebujeme zhodiť minimálne jedno poschodie, ktoré ohrozuje ostatné bloky a uvidíme postupne ako nízko budeme musieť ísť so zhadzovaním podlaží,“ vysvetlil riaditeľ krajských hasičov.

Statici už definitívne rozhodli, že minimálne horné podlažia budú musieť byť demontované. Pravdepodobné je však kompletné rozobranie paneláku. Vlastníci bytov na mimoriadnej schôdzi už schválili, že súhlasia s úplnou demontážou paneláku.

Vláda už na odstránenie dôsledkov vyčlenila jeden milión eur. Vo verejnej zbierka sa ľudia vyzbierali sumou vyššou ako pol milióna eur. Ďalšie peniaze na pomoc postihnutým vyčleňuje aj samospráva – mestá, obce, či samosprávne kraje.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #výbuch plynu v Prešove