Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

V prešovskom paneláku vybuchol plyn. Hrozí jeho zrútenie. Zatiaľ päť obetí

V Prešove na Sídlisku III na Mukačevskej ulici vybuchol pravdepodobne plyn na jednom z horných poschodí 12. poschodovej bytovky. Zasahujúci hasiči potvrdili na mieste piatu obeť. Situácia je vážna a podľa odborníkov dokonca hrozí aj spadnutie celého paneláku pre narušenú statiku.

06.12.2019 14:05
DN - 78590223 2957589747604561... Foto:
V prešovskom paneláku vybuchol plyn. Hrozí jeho zrútenie. Zatiaľ päť obetí
debata

Hasiči o zároveň potvrdili, že sa im podarilo z bytovky evakuovať všektých ľudí, ktorých našli. „Zasahujúci hasiči už pomocou výškovej techniky evakuovali všetky osoby, ktoré vedeli vizuálne identifikovať. Budova je od 6. poschodia vyššie celá v plameňoch. Tri najvrchnejšie poschodia sú úplne vyhorené, pričom došlo k úplnému otvoreniu strechy. Z dôvodu, že výbuch plynu spôsobil úplný kolaps vnútorného schodiska objektu, nie je možný vstup do budovy zvnútra. Pomocou výškovej techniky sa hasiči dostali na 6. poschodie a snažia sa uhasiť prístupné byty. Postupne budú pokračovať aj na vyššie poschodia,“ uviedli hasiči na svojej facebookovej stránke.

Budova je podľa statikov ohrozená. Najmä horné tri poschodia javia znaky nestability, preto sa hasiči stiahli z paneláku úplne a hasia aktuálne iba zvonku.

Obyvatelia sú podľa policajtov evakuovaní do škôl v blízkom okolí. Na ich príjem sa pripravuje aj budova Červeného kríža. Polícia zároveň žiada vodičov v Prešove o spoluprácu a trpezlivosť, keďže sa komplikuje dopravná situácia pre zásah záchranárskych zložiek. Pri udalosti zasahujú hasiči z hasičských staníc v Prešove, Sabinove, Košiciach, Levoči, Bardejove, Lipanoch, Hanušovciach nad Topľou, zo záchranných brigád HaZZ v Žiline a v Humennom a dobrovoľní hasiči z obcí Abramovce, Kokošovce a Ľubotice.

„V prvom rade sa snažíme evakuovať ľudí, ktorí sú ešte stále v bytovke a takisto v okolitých poškodených bytovkách. Zabezpečujeme pre nich poradenskú službu, samozrejme, v akcii sú pripravení hasiči, záchranári. Zabezpečili sme aj náhradné ubytovanie na internátoch a v okolitých voľných kapacitách miestnych penziónov a hotelov,“ povedala prešovská primátorka Andrea Turčanová. Informácie o núdzovom ubytovaní poskytujú pracovníci Mestského úradu v Prešove na telefónnom čísle 051 3100 101.

Ako uviedla hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková, do Prešova už mieri aj minister Peter Gajdoš. „Ozbrojené sily sú pripravené vyčleniť všetky potrebné sily, prostriedky a techniku na pomoc obyvateľom v Prešove. Aktuálne v súčinnosti s hasičským a záchranným zborom a ďalšími záchranárskymi zložkami koordinujú požiadavky,“ dodala Capáková.

So zásahom pomáhajú aj banskí záchranári, ktorí na miesto vyrazili na základe žiadosti, potvrdila pre TASR hovorkyňa Hornonitrianskych baní Prievidza Adriana Siváková

Plyn mal vybuchnúť v jednom z bytov v 12-podlažnej bytovke pred 12.15 h. Podľa predbežných informácií malo k výbuchu plynu dôjsť medzi 9. a 12. poschodím, pričom je zrútená konštrukcia schodiska a hrozí celkový kolaps budovy. „Výbuch plynu s následným požiarom zasiahol približne štyri – päť poschodí na jednej strane bytovky. Hasiči sa momentálne snažia dostať na strechu k obyvateľom z druhej strany,“ priblížilo Prezídium Hasičského a záchranného zboru SR.

Správu priebežne aktualizujeme.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Prešov #UH-60M Black Hawk #výbuch plynu v Prešove