Protivládne protesty v Libanone trvajú už mesiac. Spustila ich daň za WhatsApp

Už vyše mesiaca sú ulice všetkých veľkých miest Libanonu preplnené demonštrantmi. Protesty začali, keď premiér Saad Harírí zaviedol 20-centový denný poplatok za četovacie služby vrátanie aplikácie WhatsApp. Harírího vláda následne tento poplatok zrušila, protestujúci však žiadali reformu celého politického systému.
Po dvoch týždňoch masových protestov, premiér Harírí rezignoval. Protesty však pokračujú. Ľudia požadujú koniec korupcie v parlamente a zlepšenie služieb. Od ukončenia občianskej vojny v roku 1990 má Libanon obrovský problém s výpadkami elektriny a nedostatkom vody. Vláda sa snažila tieto problémy riešiť, ale zatiaľ bez väčších zmien. Protestujúci žiadajú aj zlepšenie zdravotníctva a udelenie amnestií politickým väznom.
Situácii nepomáha ani súčasná ekonomická kríza spôsobená nedostatkom pracovných miest. Chudoba v krajine narastá a dôvera vo vládu medzi ľudmi klesá.
Na predmestí Tripolisu, druhého najväčšieho mesta Libanonu, demonštranti zablokovali cesty, aby donútili vládu konať. Zatiaľ však bez zmeny. Po Harírího rezignácií vláda nie je schopná vymenovať nového premiéra. Posledný potenciálny kandidát na post premiéra, bývalý minister financií Mohammad Safadi povedal, že o funkciu nemá záujem. Súčasné vedenie je príliš rozdelené na to, aby vytvorilo „harmonický“ kabinet.
„Úrady sú skorumpované a my neveríme, že sa starajú o našu krajinu,“ povedal Rabii Zien, bývalý majiteľ obchodu s džúsom, ktorý momentálne protestuje v Tripolise.
Libanonský prezident Michel Aoun vyzval demonštrantov, aby opustili ulice a ustúpili od výzvy na čisto „technokratickú“ vládu, ktorá by sa skladala z čistých nepolitikov.
Demonštranti v Libanone sa nesnažia o odstúpenie konkrétnych ľudí z úradu vlády. Namiesto toho požadujú reformu celého politického systému. Problém však je, že aj keby vláda odstúpila, nie je jasné, kto by zorganizoval nové voľby, ktoré protestujúci požadujú.
