Hoax o koronavíruse viedol k násilným protestom na Ukrajine
Dezinformácia vyhnala ľudí do ulíc. Obyvatelia zablokovali cestu, aby nedovolili vozidlám s evakuovanými osobami dostať sa do nemocnice.
E‑mail, ktorý preposlalo ukrajinské ministerstvo zdravotníctva obsahoval nepravdivé informácie o prípadoch koronaviru v krajine. Nepravdivé informácie viedli k mnohým násilným protestom a stretmi s políciou, píše BuzzFeed News.
E‑mail podľa vládneho vyhlásenia vznikol mimo Ukrajiny a nepravdivo uvádzal, že v krajine bolo zaznamenaných už päť prípadov koronavírusu. V skutočnosti Ukrajina eviduje nula nakazených.
Nanešťastie, email bol odoslaný presne v ten istý deň, kedy pristáli evakuovaní z provincie Hubei. Niektorí obyvatelia začali protestovať blokovaním ciest, ktoré viedli k zdravotníckym zariadeniam. V niektorých prípadoch rozbili okná na autobusoch, v ktorých prevážali evakuované osoby.
Residents in central Ukraine protest the arrival of a plane carrying evacuees from China’s Hubei province, fearing they could be infected with the coronavirus despite authorities insisting there is no danger. More photos: https://t.co/oUSnkSNRk1 📷 Valentyn Ogirenko pic.twitter.com/asiQEDkHRL
— Reuters Pictures (@reuterspictures) February 20, 2020
V snahe upokojiť občanov vydalo ukrajinské Centrum pre verejné zdravie vyhlásenie, v ktorom uviedlo, že päť prípadov koronavírusu bolo nepravdivých.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky vo Facebookovom príspevku uviedol, že evakuovaní sú zdraví a z dôvodu vyššej opatrnosti budú umiestnení do karantény. Zelensky tiež vyzval občanov, aby nebránili ich presunu do zariadení.
Existujú iba dva potvrdené prípady Ukrajincov s koronavírusom. Tie patria k mnohým, ktorí boli nakazení na výletnej lodi, ktorá bola zakotvená pri pobreží Japonska. Plne sa zotavili, píše správa BuzzFeed News.
Keďže väčšina ľudí hľadá informácie o koronavíruse online, existuje riziko, že sa ľahko môžu stretnúť s dezinformáciami a falošnými informáciami. Dezinformácie sa vyskytujú najmä na sociálnych sieťach ako Facebook a Twitter, ktoré nie sú dostatočne vybavené na to, aby zvládli spracovať rýchlo sa meniace globálne spravodajské udalosti. Záplava príspevkov vytvorených používateľmi nemusí byť vždy spoľahlivá.
Чтобы привезти эвакуированных из Уханя украинцев на карантин в медцентр в Новых Санжарах (Полтавская область), властям приходится применять Нацгвардию и бронетехнику. Местные жители протестуют, перекрывают дороги, опасаясь распространения коронавируса. pic.twitter.com/sqJyX2AISu
— Roustem Adagamov (@adagamov) February 20, 2020

Študent posledného ročníka žurnalistiky na Univerzite Komenského. Redaktor zameraný na technológie, IT a kyberbezpečnosť.