V Berlíne sa dohodli na šesťbodovom mierovom pláne pre Líbyu

Účastníci nedeľňajšej medzinárodnej konferencie o Líbyi v Berlíne sa dohodli na znení záverečného dokumentu, informovala agentúra TASS s odvolaním sa na niekoľko diplomatických zdrojov.
Podľa dokumentu bude proces urovnania konfliktu v Líbyi rozdelený na šesť častí – prímerie, zbrojné embargo, politický proces, reforma bezpečnostného sektora, hospodárska a finančná reforma, dodržiavanie medzinárodného humanitárneho práva a ľudských práv.
Vyzýva tiež na nezasahovanie do ozbrojeného konfliktu v Líbyi a nalieha na Bezpečnostnú radu OSN, aby uvalila sankcie na krajiny, ktoré porušujú zbrojné embargo.
Trvalé prímerie požadujú aj svetové mocnosti. „Vyzývame všetky zúčastnené strany, aby znásobili svoje úsilie o trvalé zastavenie nepriateľských akcií, deeskaláciu a trvalé prímerie,” uvádza sa v komuniké, na ktorom sa dohodli účastníci konferencie, informovala agentúra AFP. Účastníci summitu sa dohodli aj na tom, že nebudú poskytovať ďalšiu vojenskú podporu bojujúcim stranám v Líbyi, kým tam trvá prímerie.
Berlínsky summit vítal lídrov 11 krajín (mimo Líbye), ako aj zástupcov OSN, Európskej únie, Africkej únie a Ligy arabských štátov. Na konferencii sa zúčastnili napríklad ruský prezident Vladimir Putin, turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, francúzsky prezident Emmanuel Macron, taliansky premiér Giuseppe Conte, britský premiér Boris Johnson a minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo.
Do Berlína prišli aj kľúčoví rivali – šéf líbyjskej medzinárodne uznanej vlády Fájiz Sarrádž a veliteľ Líbyjskej národnej armády (LNA) Chalífa Haftar. Podľa agentúry DPA sa delegácia líbyjskej medzinárodne uznanej vlády odmietla stretnúť s Haftarom.
Účasť Haftara a Sarrádža na summite nebola spočiatku plánovaná, ale Nemecko zmenilo svoje rozhodnutie po tom, ako „Rusko a ďalší hráči na tom trvali”, uviedol týždenník Der Spiegel.
Haftar bojuje proti Sarrádžovej vláde sídliacej v metropole Tripolis a podporuje konkurenčnú vládu sídliacu v Tobruku na východe krajiny. V Líbyi vypukol chaos po povstaní z roku 2011, ktoré leteckými údermi podporilo aj NATO. Viedlo k pádu režimu Muammara Kaddáfího i jeho smrti.
Konflikt vyhnal ceny ropy nahor
Situácia v Líbyi, ktorá je členským štátom Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), sa v posledných dňoch skomplikovala, keď sily lojálne veliteľovi Líbyjskej národnej armády (LNA) Chalífovi Haftarovi zablokovali v sobotu (18. 1.) vývoz ropy z hlavných prístavov v krajine. Následne v nedeľu líbyjská ropná spoločnosť NOC oznámila, že po zablokovaní ropovodu zo strany LNA sa postupne začali uzatvárať dve rozsiahle ložiská na juhozápade krajiny. „Je logické, že trhy na túto situáciu reagujú rastom cien. Ide o nemalý objem…dôležité bude, ako dlho táto blokáda potrvá,” povedal šéf oddelenia komodít z National Australia Bank v Melbourne.