V Ázii zúri atómové zbrojenie. India úspešne otestovala vlastnú raketu

Kým Európa sa snaží zbrojenie, najmä to atómové, brzdiť, v Ázii naopak aktuálne prebiehajú doslova nukleárne preteky v zbrojení. Hlavnými aktérmi sú Pakistan, Čína a India.
Práve tá úspešne otestovala medzikontinentálnu raketu s doletom 3 500 kilometrov. Ide o model K‑4, ktorá môže niesť aj nukleárnu nálož. Indické námorníctvo skúšalo raketu v Bengálskom zálive pri pobreží štátu Andrapradéš neďakelo mesta Vizag.
Vlastnú raketu K‑4 na tuhé palivo India postupne testuje od roku 2010. Po dokončení skúšok by tieto rakety mali byť osadené do jedinej indickej nuklerárnej ponorky schopnej niesť balistické strely – INS Arihant.
Ostatný test rakety však nebol z ponorky, ale z podmorského pontónu, ktorý mal simulovať podvodný štart rakety. Indické námorníctvo nechcelo riskovať stratu ponorky, keby čokoľvek zlyhalo.
Pre indický denník Hindu ich armádny dôstojník potvrdil úspešnosť testu. „Naše rakety sú presnejšie a spoľahlivejšie ako tie čínske,“ citovali indické noviny svoj zdroj.
Popri balistickej rakete K‑4 so stredným doletom 3 500 kilometrov India vyvinula aj menšiu verziu K‑15 Sagarika s krátkym doletom zhruba 700 kilometrov. Tiež má byť schopná štartu z ponorky. Sagarika má byť namierená najmä na Pakistan a jeho hlavné mesto Karáči. Menšia raketa K‑15 však na rozdiel od K‑4 nedoletí do Číny.
Dvanásť rakiet v ponorke
Ponorka INS Arihant môže teoreticky niesť štyri veľké rakety K‑4 n aktuálne má na palube dvanásť menších rakiet K‑15.
Zatiaľ jedinú ponorku schopnú niesť balistické strely zaviedla Inia do výzbroje v roku 2016 a do služby bola uvedená v novembri 2018 osovne premiérom Narendrom Modim. Oficiálna doktrína Indie, ktorú predstavili v novembri 2019 hovori, že India atómové zbrane nepužije ako prvá, ale iba ako odvetný útok.
Preto potrebujú vyvinúť rakety schopné štartu z ponoriek, keďže pri prvom útoku by pozemné odpaľovacie zariadenia boli zničené pravdepodobne ako prvé.
Čína a Pakistan zbroja na mori tiež
V prípade námorných nukleárnych síl Čína ani Pakistan za Indiou nezaostávajú. Čína zaviedla do výzbroje druhú generáciu vlastných nuklerárnych rakiet JL‑2 s možnosťou podvodného štartu. Aktuálne vyvíjajú tretiu generáciu JL‑3.
Pakistan podobne vyvíja raketu Babur – 3. Tiež schopnú štartu z ponorky. Nimi sú vyzbrojené tri útočné pakistanské ponorky Agosta 90B. Babur‑3 majú byť atómové zbrane prvej reakcie v prípade ozbrojeného konfliktu.
