USA už nebudú pomáhať Turecku v boji proti Kurdom

Spojené štáty ukončili spoluprácu s Tureckom na tajnom prieskumnom programe, ktorý Ankare roky pomáhal bojovať proti separatistom zo zakázanej Strany kurdských pracujúcich (PKK). Informovala o tom v stredu agentúra Reuters s odvolaním sa na správy nemenovaných amerických predstaviteľov.
Rozhodnutie USA zastaviť na dobu neurčitú spomínaný vojenský program zameraný na zber informácií bolo podľa agentúry Reuters reakciou na tureckú inváziu do Sýrie z vlaňajšieho októbra.
Spolupráca, v rámci ktorej Spojené štáty vysielali na misie nevyzbrojené drony, trvala od roku 2007. Jej cieľom bolo získavať tajné informácie o PKK, ktorú USA i Turecko považujú za teroristickú organizáciu. Koncom minulého roka však USA tieto prieskumné misie zastavili.
Americké drony v rámci tohto programu štartovali z leteckej základne Incirlik na juhu Turecka, ktorú využívajú aj Spojené štáty. Táto základňa slúži aj ako centrum pre operácie amerických tajných služieb v regióne. Kampaň proti PKK bude pre Turecko po ukončení spolupráce s USA ťažšia a finančne náročnejšia, povedal nemenovaný predstaviteľ USA.
Hovorkyňa Pentagonu sa na margo konkrétnych programov v súvislosti s dronmi zameranými na aktivity PKK nevyjadrila. Poukázala však na to, že USA už v roku 1997 PKK označili za teroristickú organizáciu. „Turecko sme mnohými spôsobmi desaťročia podporovali v boji proti PKK,” povedala hovorkyňa, ďalšie podrobnosti však neuviedla.
Turecko a USA sa rozchádzajú vo viacerých otázkach na medzinárodnej scéne. Napríklad v Sýrii vystupujú na opačných stranách. V Iraku Kurdov Američania oficiálne podporujú a pomáhajú. Pre Turecko sú však Kurdi nepriatelia a ohrozenie územnej celistvosti najmä na východe krajiny.
