Turecko začalo s deportáciou zahraničných príslušníkov Islamského štátu

Turecká vláda oznámila, že začala s deportáciou členov islamského štátu, ktorí sú momentálne držaní vo väzeniach. Touto politikou Turecko riskuje diplomatické napätie s európskymi spojencami.
Jeden občan USA bol už oficiálne navrátený a sedem nemeckých štátnych príslušníkov odletí domov 14. novembra. V pondelok to povedal hovorca ministerstva vnútra İsmail Çataklı. Prebiehali aj prípravy na vyhostenie dvoch írskych, jedenásť francúzskych a troch dánskych občanov.
Minister vnútra Süleyman Soylu (na hlavnom obrázku) minulý týždeň povedal, že Ankara začne od pondelka posielať islamských militantov späť do svojich domovských krajín, aj keď im bolo odobrané občianstvo. Podľa Tureckej vlády ich krajina nie je „hotel“ pre zahraničných džihádistov.
„Dneškom budú navrátení traja ďalší príslušníci Islamského štátu, ktorí sa doteraz nachádzali v deportačných centrách,“ citovala Çataklıho ruská televízia NTV.
Cieľom Turecka bolo vysťahovať asi 2 500 militantov, z ktorých väčšina by bola vyslaná do krajín Európskej únie. Uviedla to štátna televízna stanica TRT Haber. Dodala, že v 12 deportačných centrách, ktoré sú rozmiestnené po celej krajine sa nachádza 813 džihádistov.
Ankara opakovane kritizovala európske krajiny, najmä za to, že odmietli vziať späť akéhokoľvek zo svojich občanov zadržiavaných v tureckých väzeniach a namiesto toho ich zbavili občianstva.
„Ďalších 287 ľudí, vrátane žien a detí, bolo zajatých Tureckom v dôsledku invázie Ankary do kurdských oblastí v Sýrii minulý mesiac,“ povedal Soylu.
Turecko neuviedlo celkový počet ani štátnu príslušnosť militantov, ktorých plánuje poslať domov. Mnoho krajín EÚ pritom požaduje zoznamy cestujúcich na vojenské aj komerčné lety skôr, ako bude lietadlu povolený vstup do ich vzdušného priestoru.
Niekoľko európskych krajín vrátane Veľkej Británie zobralo občianstvo členom ISISu, aby tak zabránili ich návratu.
Francúzska ministerka obrany Florence Parly v pondelok 11. novembra ráno oznámila, že aktuálne nemá žiadne informácie o konkrétnych navrátilcoch, ale dodala, že vo Francúzsku je zavedený prísny postup s Tureckom pre vrátenie občanov, „ktorý nám umožňuje repatriovať francúzskych teroristov, keď nastane situácia.“ Povedala, že tento protokol bol zavedený, aby sa zabránilo akémukoľvek neoprávnenému návratu džihádistov do Francúzska.
Zdroj francúzskeho ministerstva zahraničných vecí povedal agentúre AFP, že podozriví džihádisti boli často vrátení do Francúzska na základe dohody s Tureckom z roku 2014 a že tento systém funguje dobre.
„Džihádisti a ich rodiny sú pravidelne posielaní späť do Francúzska a zatýkaní, po pristaní lietadla. Väčšinou sa to robí tajne. Správa nie je zverejnená ani po dlhšom čase,“ uviedol zdroj.
Britskí diplomati tvrdia, že táto politika sa nevzťahuje na štátnych príslušníkov Spojeného kráľovstva v držbe Turecka. Napríklad bývalý britský občan Aine Davis, člen bunky známej ako „Beatles“, si odpykáva sedem a pol roka v tureckom väzení za stínanie rukojemníkov v Sýrii.
Od roku 2010 Spojené kráľovstvo zbavilo viac ako 100 ľudí britského občianstva kvôli údajným väzbám na ISIS, al-Káidu, al-Shabab čo iné teroristické organizácie.
Ankara začala ofenzívu proti kurdským bojovníkom, ktorých považuje za teroristov začiatkom októbra po tom, ako prezident USA Donald Trump stiahol americké jednotky z regiónu, tí pôsobili ako nárazník medzi Tureckom a Sýriou.
Kurdské sily v severnej Sýrii väznia okolo 90 000 mužov, žien a detí s väzbami na Islamský štát. Turecká ofenzíva vyvolala rozsiahle znepokojenie nad osudom väzňov.
