Španielsko sa snaží dostať ženy do špeciálnych síl. Na Slovensku je ich päť percent
Španielske ministerstvo obrany otvára ženám ďalšie úlohy špeciálnych síl v rámci v boja proti terorizmu a nekonvenčného vedenia vojny. V špeciálnych silách majú iba 1,2 percenta žien. Slovensko je na tom oveľa lepšie.
Španielsko iba v roku 1999 otvorilo väčšinu pozíciií pre ženy. Aktuálne je ministerkou obrany Margarita Roblesová, ktorá presadzuje väčšie zapojenie žien v španielskej armáde. Zároveň vyzvala viac žien, aby pomohli vyriešiť konflikty na celom svete.
Napríklad arabsky hovoriace ženy sú veľmi žiadané pre misie pod vedením OSN alebo NATO v konfliktných oblastiach, ako je Irak alebo Líbya. Väčšie zapojenie žien oznámila na veliteľstve špeciálnych operácií (MOE) v meste Rabas neďaleko Alicante. Tam jej predviedli simulovaný útok na teroristickú zložku s cieľom zabezpečiť spravodajské informácie. Takýto typ útoku sa často vedie proti povstalcom v Afganistane a Iraku.
Roblesová uviedla, že MOE musí byť pripravené na boj nielen z hľadiska vojenskej robotiky a ďalších vyspelých technológií, ale aj „pochopením sociálnej a kultúrnej oblasti teroristov“.
Niektoré pracovné miesta v španielskej armáde sú vyhradené pre ženy, napríklad prehľadávanie žien na kontrolných stanovištiach.
Navyše môžu byť ženy veľmi efektívne pri zbieraní dôležitých spravodajských informácií. V konzervatívnych patriarchálnych spoločnostiach môže byť totiž pre ženy ľahšie získať informáciu od miestnych žien, ktoré sa stránia cudzím mužom.
„Prioritou je zapojenie viac žien do týchto misií a preto im musíme vytvoriť adekvátne podmienky,“ uviedla Roblesová
V španielskych špeciálnych silách pôsobí zhruba tisíc vojakov, no iba 12 žien, čo je menej ako 1,2 percenta. Španielsko až v roku 1999 zrovnoprávnilo postavenie žien v armáde. Ich podiel v celých ozbrojených silách je aktuálne 12,7 percenta. Priemer krajín NATO je 11 percent. Najvyšší podiel žien v armáde má Maďarsko (19,3 percenta), Slovinsko a USA (po 16 percent).
Jesús Núñez, španielsky expert na medzinárodné konflikty, pre BBC povedal že: „je potrebný nárast špeciálnych jednotiek“.
Podľa neho z určitých kultúrnych dôvodov existuje jednoznačná potreba žien ozbrojených silách. „Napríklad v niektorých moslimských krajinách je ťažké získať informácie od žien, ak ste muž.“
Na Slovensku špeciálne ženy neriešia
Na Slovensku v ozbrojených silách slúži aktuálne viac ako 12 percent žien. Pôsobiť môžu v princípe na akejkoľvek pozícii, pokiaľ splnia predpísané požiadavky. Aj v špeciálnych jednotkách. „Podľa zákona nerozlišujeme medzi vojakom a vojačkou. U nás nič také neriešime,” konštatoval hovorca ozbrojených síl Štefan Zemanovič.
Ženy – vojačky pôsobia aj v špeciálnych silách ako je elitný 5. pluk špeciálneho určenia so základňou v Žiline. Podľa informácií Defence News v ňom pôsobí päť percent žien.
OSN: Viac žien, menej konfliktov
V apríli generálny tajomník OSN Antonio Guterres vyhlásil, že je nevyhnutné, aby ženy zohrávali v mierových operáciách významnejšiu úlohu. „V kontingentoch vojsk znižujú výskyt sexuálneho vykorisťovania a zneužívania a prinášajú viac správ o sexuálnom a rodovom násilí, “ uviedol Gutteres.