Rusi sa s Turkami o Idlibe nedohodli. Povstalci vzápätí zostrelili ruskú helikoptéru

Ruský vyjednávací tím odišil z tureckej Ankary bez dohody. S Turkami nenašli spoločnú reč, ako zastaviť sýrsky vládnu ofenzívu v provincii Idlib. S odvolaním sa na nemenovaný diplomatický zdroj o tom v utorok informovala agentúra Reuters. Sýrske jednotky podporované Ruskom pritom v poslednom čase zabili 13 tureckých vojakov. Zrejme ako odvetu povstalci pre zmenu podporovaní Ankarou vzápätí zostrelili ruskú helikoptéru Mi-8s.
Ruská delegácia pricestovala do Ankary v sobotu, niekoľko dní po útoku sýrskej vládnej armády v oblasti Idlibu, pri ktorom zahynulo osem tureckých vojakov. Ankara po tom zaútočila na sýrske ciele, čo bol jeden z najzávažnejších stretov medzi sýrskymi a tureckými vojakmi počas takmer deväť rokov trvajúce vojny v Sýrii. Turci vyhlásili, že „neutralizovali sto sýrskych vojakov.”
V pondelok, v čase, keď tureckí a ruskí predstavitelia rokovali v Ankare, sýrska armáda opäť začala ostreľovať turecké jednotky v oblasti. Útok si vyžiadal životy piatich príslušníkov tureckých jednotiek.
K najnovšiemu incidentu došlo priamo v provincii Idlib, kde rebeli podporovaní tureckou vládou zostrelili ruskú helikoptéru Mi-8s, ktorú vláda využívala na bombardovanie. Detaily o incidente zatiaľ nie sú známe.
Video z incidentu:
Opposition forces down an Assad regime helicopter south of #Idlib city near the M4 highway. These helicopters are mainly used to drop barrel bombs on random targets and are meant to cause maximum destruction on the reviving end. pic.twitter.com/DonViAsKRV
— Obaida Hitto (@ObaidaHitto) February 11, 2020
Ruská delegácia v Ankare rokovala s vedením tureckého ministerstva zahraničných vecí i poradcom tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Po tejto schôdzke Ankara vydala vyhlásenie, v ktorom deklarovala, že ruská strana bola upozornená, že útoky na turecké pozície v severozápadnej Sýrii musia okamžite prestať a že tieto útoky nezostanú bez reakcie.
Rýchly postup sýrskych vládnych jednotiek a ich spojencov v provincii Idlib, poslednej významnej enkláve ovládanej povstalcami bojujúcimi proti prezidentovi Baššárovi Asadovi, mal za následok, že svoje domovy tam opustilo takmer 700.000 ľudí, ktorí sa presunuli k uzavretej hranici Sýrie s Tureckom. Turecko, ktoré už hostí 3,6 milióna sýrskych utečencov, tvrdí, že ich už viac na svojom území nedokáže prijať.
Kým Ankara v konflikte v Sýrii podporovala povstalcov, ktorí sa snažili zosadiť Asada, Moskva a Teherán súčasné sýrske vedenie podporujú.
Turecko nedávno vyhlásilo, že je pripravené podniknúť vojenské kroky na zastavenie postupu Sýrie. Moskva a Damask tvrdia, že v provincii Idlib bojujú proti teroristom ovládajúcim veľkú časť tohto územia.
Sýrske vládne jednotky a ich spojenci sa v utorok prvýkrát od roku 2012 chopili kontroly nad celou dĺžkou strategicky významnej diaľnice spájajúcej metropolu Damask so severom Sýrie, kde sú priemyselné centrá i ekonomická metropola krajiny – Aleppo.
Diaľnica M5 vedie z Aleppa do mesta Dará v južnej Sýrii. Vládne sily podporované Ruskom a Iránom sa zmocnili celej diaľnice po tom, čo obsadili západné predmestie Aleppa a vyhnali odtiaľ povstalcov.
K obnoveniu kontroly nad strategicky dôležitou dopravnou tepnou došlo počas mesiac trvajúcej ofenzívy v provincii Idlib, ktorá je poslednou zostávajúcou významnejšou baštou sýrskych protivládnych vzbúrencov.
Ruskom aktívne vojensky podporovaná ofenzíva sýrskej armády na území provincie Idlib na severozápade Sýrie si od decembra minulého roku vyžiadala životy viac ako 350 civilistov.
Čo sa v provincií Idlib deje, vysvetľuje video BBC
Why is Idlib back in the news?@BBCPaulAdams provides an update on the situation in Syriahttps://t.co/IVX0UN7jcv pic.twitter.com/JQ6p6uoiJQ
— BBC News (World) (@BBCWorld) February 11, 2020