Rozhovor: Štiepenie Iraku je nereálne. Ani Iránu to nevyhovuje

Situácia v Iráne sa pre vládnucich náboženských klerikov komplikuje. Rastie nespokojnosť s islamským vedením krajiny a najmä revolučnými gardami. Tie nielen zostrelili ukrajinské dopravné lietadlo s pravažne iránskymi pasažiermi, no najprv o tom klamali, čo nahnevalo davy ľudí.
Gardy najnovšie začali otvorene strieľať do protestujúcich iránskych študentov. Samotný Irak je aktuálne politicky rozdelený. Arabskí sunniti i Kurdi sa chcú od Iránu dištancovať, najnovšie aj šiítski spojenci Iránu sa obracajú k nemu chrbtom.
O rozhovor sme v súvislosti so situáciou po zabití generála Solejmániho požiadali odborníka na Blízky východ Tomáša Kaváleka z Centra blízkovýchodných vzťahov CEVRO INSTITUT.
Čo sú to vlastne Iránske revolučne gardy?
Iránske Revolučné gardy (IRG) sú elitnou a dobre vybavenou (napríklad oproti armáde) ozbrojenou zložkou Iránu. Ich hlavnou úlohou je chrániť tamojší náboženský politický systém. IRG má podľa odhadov v aktívnej službe vyše sto tisíc ľudí a okrem pozemných síl disponujú vlastným letectvom aj námorníctvom.

IRG má rovnako na starosti milície Basídž, ktoré sa často podieľajú na potláčaní vnútorného disentu, kontrole obyvateľstva podobobne. Generál Sulejmání potom stál na čele elitnej jednotky v rámci IRG s názvom al-Quds. Tá má podľa odhadov 10–15 tisíc osôb a v podstate ide o vysoko elitné špeciálne zoskupenie, ktoré má na starosti zahraničné operácie a najmä organizáciu, výcvik a budovanie neštátnych ozbrojených aktérov lojálnych Iránu.
Čo motivovalo Američanov zabiť druhú najdôležitejšiu osobu Iránu?

Irán dlhodobo presadzujte svoje záujmy v regióne Blízkeho východu cez zástupné sily, často neštátne ozbrojené sily, či už hovoríme o Libanone, Jemene, Sýrii, či práve o Iraku. Treba podotknúť, že v rámci týchto aktivít boli organizované aj útoky na americké ciele a ich spojencov.
Sulejmáni bol ako veliteľ úplne zásadnou osobou. Práve jeho jednotky al-Quds mali na starosti túto zahraničnú činnosť. Navyše v Iráne slúžil propagande a bol zároveň obrovským symbolom režimu. Nielen preto, že mal charizmu a bol veľmi blízkym človekom ajatolláha Chameneího, ale zároveň mal punc architekta moci Iránu v celom regióne.
Preto bol generál Sulejmáni v Iraku?
Dlhodobo a pravidelne navštevoval Irak, kde jako vplyvný mediátor zasahoval do irackej politiky. Najmä pri vytváraní dohody medzi šiítskymi blokmi. V Iraku bol často aj počas vojny proti Islamskému štátu, kedy koordinoval prevažne šiítske milície.
Od októbra 2019 Sulejmáni navštevoval Irak na účely mediácie a riadenie politickej krízy, ktorá pramení z neutíchajúci protivládnych protestov medzi šiítskymi Arabmi, ktoré si vyžiadali už vyše 450 životov.
Jedným z hlasných požiadaviek demonštrantov je ukončenie vplyvu Iránu v Iraku, ale aj všeobecne zahraničného vplyvu, vrátane amerického. Pre Irán je Irak úplne zásadná krajina, v ktorej má záujem si udržiavať silnú prítomnosť, ktorú si postupne vybudoval po roku 2003.
Aké sa dá vysvetľovať postoj irackej vlády a čo sa dá očakávať v budúcnosti?
Politici skrz politické spektrum, či už hovoríme o šiítských, sunnitských či kurdských zoskupeniach, akciu USA odsúdili. Primárne s pochopiteľným argumentom, že ide o bezprecedentné narušenie irackej suverenity a poškodenie irackej národnej bezpečnosti.
Treba podotknúť, že pri útoku zahynul aj Abú Mahdi al-Muhandis, ktorý bol vysokým irackým predstaviteľom v rámci Hašd al-Sabi, čo je významná ozbrojená zložka spriatelená s Iránom.
Tak ako Sulejmáni, tak al-Muhandis boli najmä šiítskymi skupinami označovaní za mučeníkov a aj ďalšie politické zoskupenia spomínali ich nespornou úlohu v boji proti ISIS.
Okamžite po útoku sa objavili reakcie volajúce po ukončení nielen americkej, ale všeobecne zahraničnej vojenskej prítomnosti v krajine. Najostrejšie sa proti incidentu vyjadrovali proiránske elementy jako spomínaní Hašd al-Sabi. Tí majú zastúpenie nielen v parlamente ale aj vo vláde. Dokonca volali po odvetných útokoch na americké ciele.
Tieto milície sú považované tiež za hlavného strojcu raketových útokov na americké a koaličné ciele v Iraku, ktoré sa stupňovali v posledných mesiacoch.
Presadili si proiránske sily svoje?
Dňa 5. januára sa zišiel na mimoriadnom zhromaždení iracký parlament, ktorý nakoniec však iba po hlasovaní vydal nezáväzné vyhlásenie a zaúkoloval vládu, aby pracovala na ukončení prítomnosti všetkých zahraničných ozbrojených síl v Iraku.
Uznesenie nemá žiaden časový rámec. Stojí za zmienku, že ako Kurdi, tak arabské sunnitské politické bloky schôdzu parlamentu bojkotovali a jasne tým tak ukázali, že je pre nich naďalej zásadným záujmom prítomnosť amerických a všeobecne koaličných síl.
Aký postoj majú ľudia v Iraku voči Iránu?
Medzi šiítmi, čo je štátne naboženstvo v Iráne, je Irán všeobecne populárny a je považovaný za veľmi dôležitého spojenca. Svoju úlohu v tom zohráva nielen náboženská spolupatričnosť, ale tiež dôležitý fakt, že podstatná časť šiítskej elity bola počas režimu Saddáma Husajna v exile v Iráne. Navyše bojovali na strane Iránu počas iracko-iránskej vojny v osemdesiatych rokoch.
Takže Irán je pre nich veľký brat a vzor?

Tak by sa to zrejme nedalo povedať. Názor, že by Irak mal byť vedený podobne ako Irán, teda ako náboženský štát riadený náboženskými predstaviteľmi, nie je častý. Aj samotný šiíti nie sú úplne stotožnený s prílišným vplyvom Iránu. V posledných rokoch môžeme pozorovať ich rastúcu nechuť a vyslovene kritizujú silný vplyv Iránu v Iraku.
Kurdi na severe sú naproti tomu voči Iránu viac rezervovaní, hoci najmä východnej časti Irackého Kurdistanu sú s Iránom veľmi previazané ekonomicky, prebieha čulý cezhraničný obchod aj turistika. Vzťah Iránu s arabskými sunnitmi je o poznanie komplikovanejšia z náboženských aj politických dôvodov.
Keď sa pozrieme na súcasné udalosti v Iraku, je tu možnosť, že by sa krajina rozdrobila na menšie štaty? Napriklad že by sa Irak rozdelil na sunitskú časť, šíitsku a kurdskú?
Považujem to za vysoko nepravdepodobné. Jednota Iraku je naďalej základným stavebným kameňom postoja k Iraku nielen zo strany globálnych hráčov, ako je USA či Rusko, ale aj regionálnych hráčov ako Irán, Turecko či Saudská Arábia.
Ani súčasný politický vývoj tomu nijako nenasvedčuje. Problém pre všetkých zúčastnených je, že by to vytvorilo na Blízkom východe precedens a otvorilo to Pandorinu skrinku s pokusmi o prekresľovanie hraníc aj v iných štátoch.
Je však pravdou, že môžeme pozorovať napríklad snahy Irackého Kurdistanu posilňovať či udržiavať si svoju autonómiu, čo sa premietlo aj do usporiadania poradného referenda o nezávislosti v roku 2017.
V kontexte sunnitských oblastí sa v priebehu a po vojne s ISIS opäť debatovalo aj o možnosti založenia ďalšieho federálneho regiónu po vzore irackého Kurdistanu. Ten by tvorili sunnitské provincie. Od toho sa však upustilo a aktuálne to už nie je v Iraku témou.
Realistickejší cieľ by však bola väčšia decentralizácie samotného Iraku v zmysle posilnenie miestnej samosprávy na úrovni provincií či na úrovni dištriktov.
Niektorí strašili, že Sulejmániho smrť dokonca povedie až k tretej svetovej vojne. Aký je podľa vás budúci vývoj?
Reakcia Iránu prišla 8. januára v podobe raketových útokov na americké základne v Iraku, konkrétne v Erbile v irackom Kurdistane a v prevažne sunnitskej provincii Anbar na základňu Ajn al-Asad.
Na týchto základniach sú aj ďalšie zahraničné jednotky. Možno očakávať aj ďalšie odvetné akcie, ale pravdepodobne sa bude jednať o útoky menšieho rozsahu, nekonvenčné operácie, napríklad vo formáte raketových či bombových útokov na americkej ciele najmä v Iraku. Nemyslím si, že môžeme očakávať eskaláciu do podoby konvenčného ozbrojeného konfliktu. O to nemá záujem ani USA, ani Teherán.
Podľa najnovších správ Irán po prvý krát v historii vztýčil červenú vlajku nad Jamkaranskou mešitou. Vlajka ako taká symbolizuje veľku bitku, ktorá sa blíži. Aké má podľa vás Irán ambície?
Irán v každom prípade musel na americký krok nejakým spôsobom spektakulárne zareagovať. Najmä, aby upokojil domáce obyvateľstvo a ukázal svoju silu. Zopakujem to, že si nemyslím, že by bolo záujmom Iránu rozpútať regulárnu vojnu s USA.
Tomáš Kaválek je riaditeľom Centra Blízkovýchodných vzťahov (PCMR) CEVRO inštitútu v Prahe.
Pôsobil ako doktorand na Katedre politológie na Fakulte sociálnych štúdií Masarykovej univerzity v Brne. Jeden semester strávil na Marmara Üniversitesi v Istanbule.
Špecializuje sa na analýzu ozbrojených konfliktov na Blízkom východe, kurdskú otázku či islamský radikalizmus.
