Prehľad programov: Čo ponúkajú jednotlivé strany vojakom a policajtom?
Ktorá strane chce zrušiť výsluhové dôchodky? Kto bude prepúsťať policajtov? A ktorá partaj si myslí, že ministerstvo obrany má až príliš veľa peňazí? Nielen na tieto otázky dostanete odpoveď. Portál Defence News sa pozrel na programy jednotlivých politických strán v oblasti obrany a bezpečnosti. Zároveň sme oslovili všetky relevantné politické strany, ktoré majú šancu sa dostať do parlamentu a byť súčasťou budúcej vládnej koalície s desiatimi otázkami. Tie sa týkali nielen ministerstva obrany ale aj vnútra.
Odpovedali: OĽaNO, Smer, PS/Spolu, Dobrá voľba, SaS, Most-Híd
Neodpovedali: Za ľudí, KDH, Kotlebovci – ĽSNS, Sme rodina, SNS, Vlasť
Všetky strany, ktoré odpovedali, sú jednoznačne prozápadne orientované a majú to ukotvené vo svojich programoch. (okrem Smeru, ktorý žiaden program nemá).
Napríklad vo výsluhových dôchodkoch OĽaNO a PS/Spolu garantujú súčasný stav. SaS by rado zrušilo výsluhové dôchodky pre novoprijatých vojakov s tým, že súčasným vojakom by sa nič nezmenilo.
Všetky teraz opozičné strany sa zhodli na vytvorení nezávislej inšpekcie, ktorá by vyšetrovala nielen policajtov, ale aj vojakov, bacharov, či agentov SIS, či Vojenského spravodajstva.
Prekvapivo úprimná bola strana Smer, ktorá priamo povedala, že ministerstvo obrany nepotrebuje toľko peňazí. Keby bolo treba, tak by im ich zobrali. Nedávno schválené trináste dôchodky by si o to vyslovene pýtali.
Anketové otázky boli:
1.) Aké sú tri najdôležitejšie body (priority) vášho programu v oblasti obrany a bezpečnosti?
2.) Sú dve percentá HDP (aktuálne cca 2 mld eur) dostatočné alebo nedostatočné pre plnenie úloh OS SR? Na čo by sa mali prioritne využiť financie určené pre rezort MO SR?
3.) Súhlasíte so súčasným nastavením platov a výsluhových dôchodkov príslušníkov ozbrojených zložiek? Mal by sa prípadne zmeniť? Ak áno, ako?
4.) V OS SR je niekoľko tisíc tabuľkových miest neobsadených. Ako by ste motivovali ľudí, aby vstúpili do OS SR a ako by ste ich chceli v systéme udržať?
5.) Slovensko má aktuálne viac ako 21 000 príslušníkov PZ SR – je to veľa, málo alebo akurát? Aké zásadné zmeny plánujete v PZ SR?
6.) Ako by mal byť volený prezident PZ SR a náčelník OS SR?
7.) Ako ste spokojní s nastavením a kompetenciami Úradu inšpekčnej služby? Je takto nastavená nezávislosť dostatočná alebo by bolo lepšie vytvoriť úplne novú inšpekciu všetkých ozbrojených zložiek, podobne ako to majú napríklad v Českej republike? Kto by mal menovať jej vedúceho predstaviteľa?
8.) Mala by NR SR prijať vládou schválenú bezpečnostnú stratégiu (2017) alebo by bolo lepšie vypracovať novú a schváliť tú?
9.) Je Ruská federácia bezpečnostnou hrozbou?
10.) Má sa Slovenská republika (príslušníci OS SR) zúčastňovať zahraničných operácií mimo územia členských krajín NATO?
Stranám, ktoré neodpovedali na otázky, sme sa rozhodli nedať priestor a ich volebný program rozoberať nebudeme.
V nasledujúcej časti budú abecedne zoradené jednotlivé politické strany. Najprv bude krátka analýza ich volebného programu a následne odpovede na anketové otázky. V texte je vždy aj link na volebný program strany.
Ak vás zaujíma iba jedna konkrétna strana, tak môžete kliknúť na názov a presmeruje vás na konkrétnu podstránku: Dobrá voľba, Most-Híd, OĽaNO, PS/Spolu, SaS, Smer
Na ďalšej strane Dobrá voľba
