Ombudsmanka: Vojaci a policajti sú pri materskej diskriminovaní. Žiada nápravu

Muži v silových zložkách sú o krok bližšie, aby mohli ísť na plnohodnotnú rodičovskú dovolenku a starať sa o svoje dieťa. Teraz to totiž nie je prakticky možné. Iba teoreticky. Otcovia policajti a vojaci totiž síce môžu ísť na materskú, no veľmi sa im to neoplatí, keďže nemajú nárok na finančnú „materskú,” tak ako ich civilní kolegovia.
Súčasný stav ombudsmanka Mária Patakyová označila za diskriminačný a v rozpore s ústavou. Ministerstvu vnútra už poslala podnet na zmenu zákona. Rezort na výzvu ombudsmanky zatiaľ nereagoval, hoci termín im uplynul 2. marca.
Podnet na porušenie práv poslal ombudsmanke podpredseda Nového odborového zväzu polície Tomáš Doboš ešte vo februári 2019. Ten namietal najmä to, že ak žena policajtka ostane doma starať sa o dieťa, tak dostane „materskú” v plnej výške, tak otec policajt síce na „materskú” môže ísť, no nedostane žiaden takýto príspevok.
Verejná ochrankyňa práv poslala svoje zistenia ministerstvu vnútra desiateho februrára. Sťažovateľovi Dobošovi, no aj ďalším dvom dala za pravdu.
Otcovia policajti a vojaci sú diskriminovaní
Kým na „bežných” občanov sa pri materskej vzťahuje zákon o sociálnom poistení. Silové zložky majú samostatný zákon i systém dôchodkov a odvody platia samostatne. Ministerstvo vnútra doteraz obhajovalo, že policajti nemajú nárok na „materskú” hoci by sa starali o dieťa krátko po narodení po dohode s matkou.
S tým sa však ombudsmanka pomerne ostro nesúhlasí. Podľa nej je pozitívna diskriminácia žien pri tehotenstve a samotnom pôrode pochopiteľná, keďže ľudovo povedané muži rodiť deti nemôžu. Starostlivosť o dieťa po pôrode je však podľa Patakyovej niečo úplne iné.
„Starostlivosť o dieťa prešla vývojom, upúšťa sa od stereotypného pohľadu, že výchova detí a starostlivosť o ne je výsostnou úlohou ženy. V modernej spoločnosti chápeme postavenie otca a matky pri výchove spoločných detí ako rovnocenné a konsezuálne,” konštatovala ombudsmanka.
Preto nerozumie, prečo ženy policajtky môžu poberať materskú vo výške 70 percent čistého platu a otcovia policajti nie. „Nenachádzam v tom žiaden logický dôvod,” uvádza na záver Patakyová s tým, že odporúča ministerstvu vnútra, aby čo najskôr navrhla zmenu zákona a ukončili tak diskrimináciu mužov v ozbrojených zložkách. Diskriminácia sa totiž týka nielen policajtov, ale aj vojakov, či príslušníkov väzenskej stráže, hasičov, záchranárov, agentov v SIS, či prísušníkov NBÚ.
Druhý problém: výška materskej
Druhou vecou, ktorú riešila ombudsmanka bola samotná výška „materskej”. Sťažovatelia namietali, že matka policajtka, či vojačka dostane nižšiu materskú, ako keby bola zamestnaná v civilnom sektore.
Policajtkám (vojačkám) sa vypočítava totiž ako 70 percent z čistej mzdy, no v civilnom sektore dostávajú ženy/muži 75 percent z hrubej mzdy. „Prepočítala som príklad hypotetického zamestnanca a rozdiely sú naozaj významné. Pri plate 1500 eur v hrubom by policajtka mala nárok na 24,82 eura denne, no zamestnankyňa vo všeobecnom systéme by mala nárok na 36,99 eur denne. Opäť nenachádzam logický dôvod pre takýto rozdiel v tej istej veci,” konštatovala Patakyová.
Problém s materskou podľa Patakyovej vznikol tým, že sa na ozbrojené zložky akosi „zabudlo”, keď sa zvyšovala materská pre civilných zamestnancov. Pôvodne sa totiž rátalo s 55 percentami hrubej mzdy. Policajtom v tom istom čase 70 percent z čistej. Vtedy to bolo pre silové zložky výhodnejšie. No výška „civilnej” materskej sa postupne zvýšila až na aktuálnych 75 percent hrubej mzdy, no policajtom a vojakom sa nič nezmenilo. A teraz majú o tretinu nižšiu materskú ako civilní zamestnanci.
Patakyová konštatuje, že ozbrojené zložky majú oprávnene samostatný sociálny systém, lebo majú špecifickú prácu. Preto by mali mať výhodnejšie postavenie. Tu to však neplatí. „V tomto konkrétnom prípade je postavenie príslušníkov nevýhodnejšie,” uzavrela Patakyová s tým, že by malo ministerstvo vnútra zjednať nápravu a výsku materskej vyrovnať s civilným sektorom.
Pokuty ministerstvu nehrozia
Hoci ministerstvo vnútra na výzvu ombudsmanky neodpovedalo zatiaľ neodpovedalo, hoci termín im uplynul 2. marca, tak žiadne pokuty rezorty nehrozia. Ombudsmanka totiž nemá právomoci nikomu nič prikazovať alebo nebodaj dávať pokuty. Tak je to aj v tomto prípade. Obmudsmanka má ešte možnosť podať podnet na Ústavný súd, ktorý by definitívne o tom rozhodol, či niektoré ustanovenia zákonov sú alebo nie sú v rozpore s ústavou. Obmudsmanka Patakyová konštatovala, že v týchto dvoch prípadoch ide o diskrimináciu, ktorú Ústava zakazuje.
Defence News požiadali o stanovisko rezort vnútra, no na otázky zatiať neodpovedal.
