NATO zatiaľ nerozhodlo o stiahnutí vojakov z Iraku

Vojaci NATO, vrátane slovenských, zatiaľ zostávajú v Iraku. Rozhodla o tom v pondelok Severoatlantická rada, ako najvyšší politický orgán Severoatlantickej aliancie. Mimoriadne zasadnutie rady zvolal generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg po zvýšení napätia v Iraku v dôsledku smrteľného útoku na iránskeho prominentného generála Kássema Solejmániho americkými silami pri letisku v Bagdade.
Stoltenberg po zasadnutí rady zdôraznil, že NATO je pripravené a odhodlané bojovať proti terorizmu a pokračovať vo výcvikovej misii v Iraku, keď to situácia dovolí. „Všetci členovia sa zhodli na tom, že Irán nemôže získať atómové zbrane,” dodal Stoltenberg s tým, že členské štáty NATO sú zároveň znepokojené tým, že Irán vo svete otvorene podporuje viaceré teroristické skupiny.
Iracký parlament ešte v nedeľu 5. januára prijal nezáväznú rezolúciu, ktorou žiadajú cudzie vojská o opustenie krajiny. O zrušení pobytu zahraničných vojsk musí definitívne rozhodnúť iracká vláda. Predseda irackej vlády Adil Abdul-Mahdí sa už pred tým vyjadril, že je za vyhostenie všetkých zahraničných vojsk z územia Iraku.
Irak je rozdelený
Šiítski moslimovia, ktorí majú väčšinu v irackom parlamente, využili svoju prevahu a prijali rezolúciu, ktorou žiadajú cudzie vojská, aby opustili krajinu. Sunitská menšina a najmä Kurdi na mimoriadnom rokovaní parlamentu z protestu neboli. Parlament prijal uznesenie v reakcii na zabitie iránskeho generála Kássema Solejmániho americkými silami blízko bagdadského letiska.
Šiítska frakcia islamu je podporovaná najmä Iránom. Naopak sunitov podporuje Saudská Arábia. Kurdovia majú v Iraku osobitné postavenie i autonómiu.
Zákonodarcovia irackú vládu žiadajú, aby zrušila platnosť dohody, na základe ktorej Washington od roku 2014 posiela do Iraku vojakov s cieľom pomáhať v boji proti extrémistickej organizácii Islamský štát (IS).
Väčšina z približne 180 zákonodarcov, ktorí boli prítomní na zasadnutí, hlasovala za schválenie uznesenia. Podporila ho väčšina šiitskych poslancov, ktorí majú v parlamente väčšinu kresiel. Mnohí sunnitskí a kurdskí zákonodarcovia sa na zasadnutí nezúčastnili.
Oficiálne 6000 západných vojakov
V Iraku pôsobí aktuálne zhruba 5500 amerických vojakov na rôznych vojenských základniach. Cieľom ich nasadenia bolo poskytovanie podpory miestnym irackým a kurdským silám v boji proti Islamskému štátu.
V Iraku aktuálne pôsobí aj výcviková misia NATO na žiadosť irackej vlády. Súčasťou 500 členného medzinárodného kontingentu je aj Slovensko, ktoré má momentálne v Iraku sedem vojakov.
O podrobnom pláne ich postupného sťahovania z Iraku rozhodne vojenské veliteľstvo NATO v najbližších dňoch.
