Ministerstvo chce naliať milióny do penziónu pre veteránov. Iný nechalo schátrať

Čo nevyšlo v Trenčianskych Tepliciach, to skúšajú znova na Zemplínskej Šírave. Iba drahšie. Ministerstvo obrany dlhé roky nechalo chátrať dva liečebné domy špeciálne naprojektované pre vojnových veteránov v Trenčianskych Tepliciach, pričom do nich investovali asi tri milióny eur. Mesiac pred voľbami plánuje rezort obrany naliať takmer osem miliónov eur iba na projektovú dokumentáciu pre ten istý účel na Zemplínskej Šírave.
Osem miliónov za opravu zotavovne
Ministerstvo obrany krátko pred voľbami sa pokúša vypísať verejné obstarávanie na projektovú dokmentáciu rekonštrukcie bývalej vojenskej zotavovne na Medvedej hore na Zemplínskej Šírave. Od roku 2018 je z rozhodnutia ministra Petra Gajdoša zavretá.
Najnovšie v ňom ministerstvo plánuje zriadiť špecializovaný penzión pre vojnových veteránov, kde by sa o nich starali špecialisti po skončení misie. Projektová dokumentácia a samotná rekonštrukcia podľa ministerstva stáť 7,77 milióna eur. Na tender potrebuje Gajdoš súhlas vlády.
Verejné obstarávanie je plánované na koniec februára, rekonštrukcia by mala byť ukončená do konca júla 2021. Zahŕňať by mala komplexnú obnovu vrátane opravu striech, interiéru, ale aj prebudovania prístupových ciest či terénnych úprav. Zlepšiť fungovanie ubytovacieho zariadenia má doplnenie izieb, terás i zabezpečenie bezbariérových vstupov. Celkovo by mal mať penzión 95 izieb (180 postelí), z toho 30 dvojlôžkových by mali byť pre vojnových veteránov.
Po rekonštrukcii má objekt spĺňať požiadavky „na efektívne fungujúce zariadenie poskytujúce ubytovacie, rekreačné, rehabilitačné a ostatné služby pre profesionálnych vojakov, vojenských dôchodcov, civilných zamestnancov rezortu obrany a ich rodinných príslušníkov vrátane vybudovania penziónu pre vojnových veteránov,” uvádza ministerstvo v materiály určenom pre vládu.
Smutný príbeh Patrizána
Vojaci žiadne špecializované pracovisko pre starostlivosť o vojnových veteránov nemajú. Ministerstvo obrany pritom už raz takéto zariadenie začalo budovať. Koncom druhej vlády Mikuláša Dzurindu (2002–2006) rezort obrany vypracoval projekt a zároveň aj začal rekonštruovať liečebné domy Saratov a Partizán práve pre vojnových veteránov z Iraku, či Afganistanu. Zariadenie bolo naprojektované ako zdravotnícke zariadenie aj so špeciálnym vybavením. Do stavby ale aj na mieru vyrobeného vybavenia investovali zhruba tri milióny eur. Využiť sa mala infraštruktúra kúpeľov a najmä prítomnosť lekárov a zdravotníckeho personálu.

Ministerstvo však nestihlo dokončiť projekt do volieb v roku 2006 a nový minister obrany František Kašický (Smer) s pravou rukou Roberta Kaliňáka – Miroslavom Simom za Kašického chrbtom – projekt pozastavili.
Vyčlenené peniaze šéf sekcie financií Sim presunul inam. Na dokončenie pritom stačilo menej ako milión eur. Navyše špeciálne zdravotnícke zariadenia už boli prichystané vo vojenských skladoch.
Prípad s mrhaním štátnych peňazí preverovalo aj vojenské spravodajstvo, ale po zmene vedenia tajných služieb išlo vyštrovanie do stratena a skončilo bez výsledku.
Dve rozostavané budovy nechalo ministerstvo obrany niekoľko rokov chátrať. Plán odpredať penzióny Kaliňákovým spriateleným podnikateľom, ktorí už boli na obhliadke, nevyšiel aj pre škandál s upratovaním a následným odstúpenám ministra Kašického.
Budovy chátrali ďalej až ich neskôr prevzalo ministerstvo vnútra pod vedením Roberta Kaliňáka. Menší Saratov nakoniec po rokoch aj dokončili a teraz slúži policajtom na rehabilitačné pobyty v rezortnom kúpeľnom zariadení Arco.
Partizán, teraz už v správe MV SR však chátra ďalej. Milióny eur, ktoré do neho nalial štát, tak vyšli navnivoč. A ministerstvo obrany rovnako zamerané zariadenie, no bez lekárskeho zázemia, plánuje postaviť na Zemplínskej Šírave.
