Je Slovensko pripravené na koronavírus? Chýbajú sestry a rúška

Vo všetkých okolitých krajinách sa už potvrdila nákaza novým koronavírusom COVID-19. Je tak otázkou času, kedy sa objaví aj na Slovensku. V tejto súvislosti už zasadala bezpečnostná rada, ktorá prijala niektoré opatrenia. Napríklad ministerstvo obrany vie postaviť poľnú nemocnicu vo výcvikovom stredisku Lešť, kde by izolovali nakazených. Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že krajina je pripravená na nový vírus. Nie všetko však funguje a stále zostáva viac nezodpovedaných otázok.
V stredu Slovenská lekárska komora upozornila, že rúška a sterilné rukavice sú nedostatkový tovar a obvodní lekári, ktorí sú v prvej línii kontaktu s chorými, sa k nim nemôžu dostať. Ďalším problémom sa ukazuje nedostatok zdravotných sestier. Celkovo ich chýba na Slovensku asi tri tisíc a niektoré oddelenia sú personálne také napnuté, že stačí jedna absencia a oddelenie je nefunkčné.
To sa stalo v stredu v Nitre. Tam ochorela jedna zdravotná sestra a museli zavrieť jednotku intenzívnej starostlivosti pre novorodencov.
Problémy s personálom má prakticky každá nemocnica na Slovensku, takže keby ochoreli zdravotné sestry, tak nemocnice majú problém a museli by zatvárať oddelenia a presúvať sestry dokonca do iných miest.
Ministerstvo zdravotníctva: Rúška riešime
Zastupujúci minister zdravotníctva Peter Pellegrini už pozval na stretnutie predsedu Slovenskej lekárskej komory Mariána Kollára, ktorý sa sťažoval na nedostatok rúšok. Rezort zdravotníctva deklaroval, že situáciu s rúškami aktívne rieši a v prípade dopytu po ochranných prostriedkoch bezodkladne pristúpi aj v spolupráci s ďalšími inštitúciami k potrebným krokom. Aktívny prístup má podľa Eliášovej aj Správa štátnych hmotných rezerv. „Prosíme zároveň odbornú verejnosť, aby nestresovala spoločnosť vyjadreniami prostredníctvom médií, ale aby uprednostnila odborný spoločný dialóg, kde sa porozprávame o riešeniach,” vyhlásila hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.
Vo Francúzsku napríklad prezident Emanuel Macron vyhlásil, že potrebný zdravotnícky materiál skonfiškujú v prospech štátu, aby sa dostal najprv ku zdravotníkom. Na priamu otázku Defence News, ako konkrétne situáciu riešia na Slovensku, ministerstvo zdravotníctva neodpovedalo.
Ako to bude s liekmi počas náletov na lekárne?
Tak isto ministerstvo zdravotníctva sa vyhlo aj odpovedi na otázku, ako je zabezpečené zásobovanie liekmi v prípade pandémie a paniky, keď bežní občania zoberú lekárne náletom. Defence News sa zaujímalo kto zabezpečí dostatočný prísun liekov na Slovensku – či Správa štátnych hmotných rezerv alebo ministerstvo v spolupráci s farmaceutickými firmami.
„Ministerstvo zdravotníctva v spoluprácu s Úradom verejného zdravotníctva situáciu pedantne monitorujú a operatívne pristupujú k potrebným riešeniam,“ znela všeobecná odpoveď z ministerstva zdravotníctva.
Nemocnice dostali letáky a cvičenie
Rezort zdravotníctva trvá na tom, že spolu s hlavným hygienikom prijali dostatočné opatrenia. „Nemocnice boli informované prostredníctvom usmernenia od hlavného hygienika SR, rovnako boli informovaní aj lekári v ambulanciách, usmernenie sa v pravidelných intervaloch aktualizuje. Úrad verejného zdravotníctva zároveň rozdistribuoval letáky s konkrétnymi informáciami pre zdravotníckych pracovníkov,“ uviedla hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová.
Ako ďalej dodala, tak jedným z ďalších opatrení nich boli aj preventívne cvičenia vo vybraných nemocniciach pre prípad, že budú hospitalizovať pacienta s podozrením na prítomnosť koronavírusu. „Cvičenia sa udiali aj na vybraných hraničných priechodoch,“ doplnila.
Čakanie na vírus
Nový koronavírus COVID-19 je potvrdený už vo všetkých okolitých krajinách. Slovensku sa zatiaľ vyhýba, resp. nebol zatiaľ potvrdený. Na Slovensku zatiaľ otestovali viac ako 200 ľudí, no všetky výsledky boli negatívne. Podľa posledných informácií môžu byť niektorí ľudia nainfikovaní vírusom a pritom nemajú žiadne príznaky resp. priebeh choroby je taký mierny, že to vyzerá skôr ako nádcha a nie ťažká chrípka.
Záludnosť nového vírusu oproti klasickej chrípke je aj v tom, že jeho inkubačná doba (čas od nakazenia do prejavenia príznakov) môže byť až 14 dní. Pri klasickej chrípke sa príznaky prejavia zvyčajne za menej ako 48 hodín. Preto sa koronavírus šíri, lebo ho rozširujú ľudia, ktorí ani len netušia, že sú infekční.
Koronavírus sa prejavuje ako chrípka. Príznaky sú individuálne, ale najčastejšie ide o vysokú teplotu, bolesť hlavy a svalov, silný kašeľ.
Pre zdravých ľudí nepredstavuje koronavírus až také dramatické nebezpečenstvo, no problém s ním majú starší (nad 70 rokov) a ľudia s oslabenou imunitou resp. s chronickými chorobami či problémom so srdcom. Zatiaľ evidovanú úmrtnosť na koronavírus sa pohybuje do troch percent. Pri klasickej chrípke je to 0,1 percenta, no i tak na Slovensku na chrípku zomrie 800 ľudí ročne.
