Dankov povel na ústup premiér nevypočul. Počká na spojencov

Predvolebná kampaň ovplyvňuje aj bezpečnosť slovenských vojakov. Počas víkendu predseda SNS a NR SR Andrej Danko vyzval premiéra Petra Pellegriniho (Smer), aby „nebol zbabelec” a vládnym špeciálom stiahol siedmych slovenských vojakov z Iraku, ktorí tam pôsobia v rámci výcvikovej misie NATO. Pellegrini Danko odkázal, že by tým naopak slovenských vojakov ohrozil.
„Ak by sa Slovensko snažilo nepremyslene a individuálne evakuovať slovenských vojakov, ktorí plnia úlohy výcvikovej misie NATO v Iraku, mohlo by ohroziť ich životy. Prípadná evakuácia musí byť koordinovaná v rámci celej jednotky, ktorá plní výcvikovú misiu,” konštatoval v nedeľu premiér Pellegrini.
Zároveň zdôraznil, že slovenskí vojaci nie sú momentálne na mieste, odkiaľ ich možno bezpečne, ako malú skupinu, evakuovať. Je preto potrebné počkať na rozhodnutie velenia výcvikovej misie a orgánov NATO.
„Ak bude tým rozhodnutím evakuácia, je oveľa bezpečnejšie, ak sa bude presúvať koordinovane celá jednotka na miesto, odkiaľ už môžeme odviezť našich vojakov bez rizika,” uviedol Pelllegrini.
Proti sólovaniu sa postavil aj štátny tajomník
Ešte pred zasadnutím bezpečnostnej rady sa zamietavo k prípadnému individuálnemu stiahnutiu slovenských vojakov vyjadril aj štátny tajomník ministerstva obrany Róbert Ondrejcsák.
„Akékoľvek rozhodnutie o účasti by nemalo padnúť individuálne, keďže je to spoločná misia, ale v úzkej koordinácii s našimi spojencami. Naše aktivity v Iraku majú medzi spojencami veľmi dobré meno a prispievajú k našej spojeneckej dôveryhodnosti a dobrému menu Slovenska vo všeobecnosti,” konštatoval Ondrejcsák a jeho slová podporila aj koaličná strana Most-Híd v stanovisku vo veľmi podobnom duchu.
Ondrejcsák zároveň upozornil, že by sa závažné rozhodnutia nemali prijímať v hystérií. „Mali by sme si zachovať chladnú hlavu a hľadieť na záujmy Slovenska, aj keď je volebná kampaň,” konštatoval Ondrejcsák s tým, že zahraničná a bezpečnostná politika by mali byť robené racionálne a bez zneužitia na vnútropolitický boj.
„Sme predsa seriózny štát, ktorý má hodnoty a záujmy a nie banánová republika,” uzavrel Ondrejcsák.
Na žiadosť irackej vlády
Sedem slovenských vojakov aktuálne pôsobí v Iraku v rámci misie NATO. O pomoc pri výcviku irackej armády pritom požiadala samotná iracká vláda. Pellegrini však dodal, že ak iracká vláda rozhodnutie zmení a nebude si želať prítomnosť misie NATO, slovenskí vojaci nebudú v Iraku zostávať.
Podľa premiéra svoj postup koordinujú s predsedami vlád Českej republiky a Maďarska, teda krajín, ktoré majú v súčasnosti v Iraku oveľa väčší kontingent vojakov.
V pondelok 6. januára má zasadať Rada NATO, ktorá by mala rozhodnúť o ďalšom postupe. Výcvik je aktuálne pre zhoršenú bezpečnostnú situáciu pozastavený.
Situácia v Iraku je aktuálne napätá po zabití iránskeho prominentného generála Kasséma Solejmániho americkým dronom. Solejmáni bol veliteľom iránskych Revolučných gárd a bol zodpovedný za vojenské operácie v zahraničí ako Libanone, Sýrii, Iraku, či Jemene.
