Bolivíjskeho prezidenta k úteku dotlačila armáda

Bolívijský prezident Evo Morales po stupňujúcom sa tlaku rezignoval na svoju funkciu. Dlhoročný líder Bolívie vystúpil s televízii, pričom vyjadril želanie, aby sa v jeho krajine „obnovil sociálny zmier”.
Morales uviedol, že svoj rezignačný list odovzdal bolívijskému parlamentu. Spolu s prezidentom odstupuje aj viceprezident Álvaro García Linera. Oznámil to krátko po tom, ako ho šéf bolívijskej armády vyzval, aby čo najskôr odstúpil z funkcie.
„Po analýze napätej situácie žiadame prezidenta, aby rezignoval pre zachovanie mieru a udržiavanie stability, pre dobro našej Bolívie,” povedal novinárom generál Williams Kaliman.
Táto výzva prišla iba pár hodín po tom, ako Morales ustúpil tlaku a súhlasil s vypísaním nových volieb.
Organizácia amerických štátov (OAŠ), ktorá voľby monitorovala, poukázala vo svojej správe, že počas volieb dochádzalo k „jasným manipuláciám”.
Opozícia žiada odchod
Rovnako opozičný kandidát, exprezident Carlos Mesa, vyzval v nedeľu prezidenta na odstúpenie.
Urobil tak po tom, čo OAŠ v správe konštatovala mnoho vážnych nezrovnalostí pri hlasovaní v bolívijských prezidentských voľbách z 20. októbra.
„Ak si zachoval aspoň štipku vlastenectva, mal by odstúpiť,” povedal hlavný opozičný kandidát Mesa, ktorý sa v prezidentských voľbách umiestnil ako druhý.
Ulica sa postavila proti prezidentovi
Navyše, opätovné víťazstvo dlhoročného ľavicového lídra krajiny Moralesa vyvolalo v Bolívii rozsiahle niekoľkotýždňové protesty.
Vystupňovali sa tento víkend, keď sa k protivládnym demonštrantom v troch mestách pridali aj policajti.
Armáda však oznámila, že nemá v súvislosti s protestmi v úmysle zasahovať proti ľuďom. Aj opozícia zhodne tvrdí, že pri hlasovaní došlo k podvodom.
Vyhlásil sa za víťaza
Morales, ktorý je v prezidentskom úrade od roku 2006, sa vyhlásil za víťaza už po prvom kole volieb z 20. októbra a nárokoval si na štvrté funkčné obdobie po sebe.
Avšak v nedeľu už skôr oznámil, že vyhlasuje nové prezidentské voľby, pretože rešpektuje audit odborníkov z OAŠ, ktorí zistili vážne nezrovnalosti v priebehu hlasovania, čo spochybňuje čestnosť volieb.
V správe OAŠ, zverejnenej v priebehu dňa sa uvádza, že októbrové voľby by mali byť anulované po tom, ako organizácia pri svojej kontrole zistila „jasné manipulácie” hlasovacieho systému, v dôsledku ktorých nemohla overiť výsledky.
