Blockchain zmení verejný život, zhodli sa experti v Bratislave

Technológia blockchain môže priniesť revolúciu vo väčšine oblastí verejného života. Aplikovať sa dá všade, kde je prítomné osobné vlastníctvo alebo potreba uchovať dôležité dáta, zhodli sa experti na 1st China-CEEC Blockchain Summit v Bratislave. Zároveň podpísali memorandum o spolupráci slovenskej blockchainovej spoločnosti Decent a čínskou stranou.
Údaje, ktoré sa raz vložia do blockchainu, už nemôžu byť nikým pozmenené, vysvetlil slovenský expert na blockchain Matej Michalko z IT spoločnosti Decent s tým, že doteraz to nikto nevedel garantovať. Mohlo by to pomôcť pri ukladaní zdravotných záznamov pacientov, pri zaznamenávaní pôvodu potravín či pri finančných transakciách. „Blockchain budú môcť v budúcnosti využiť štáty napríklad pri elektronických voľbách bez obavy, že hlasovanie občanov niekto pozmení,” doplnil Michalko.
Blockchain môžu zmeniť voľby
Práve elektronické voľby momentálne nie sú možné z dôvodu neistej bezpečnosti. Podľa riaditeľa Národnej jednotky SK-CERT Rastislava Janotu by išlo o príliš nákladnú udalosť s neistým bezpečnostným výsledkom. Zatiaľ nie je dobrá technológia, ktorá by zabezpečila, že tie voľby budú nesfalšovateľné a čisté,” doplnil vo vyjadrení pre TASR.
Zavedenie blockchainovej technológie však môže v budúcnosti zabezpečovať aj celonárodné elektronické voľby. „Je to komplexné riešenie, ale určite sa do toho bodu dostaneme, musíme však začať v malom,“ uviedol blockchainový odborník Tomáš Varga.
Technológia môže ochrániť ľudí
Technológiu bude možné v budúcnosti použiť aj pri digitálnej identite. Práve tá by mohla v budúcnosti zamedziť nekontrolovanej migrácií.
„Do blockchainu vieme nahrať aj biometrické údaje človeka, napríklad sken jeho sietnice či odtlačky prstov. Tie ostanú navždy priradené ku konkrétnej osobe,” tvrdí odborník na blockchain Tomáš Varga
„Do blockchainu vieme nahrať aj biometrické údaje človeka, napríklad sken jeho sietnice či odtlačky prstov. Tie ostanú navždy priradené ku konkrétnej osobe Nemôže sa teda stať, že napríklad migranti zo Sýrie sa po príchode do Európy budú vydávať za niekoho iného, ak by aj stratili pas alebo občiansky preukaz, vďaka digitálnej identite majú svoje identifikačné údaje stále so sebou, stačí im zoskenovať sietnicu a porovnať ju so záznamom v blockchaine,” povedal Varga.
Blockchain má potenciál aj sociálnej a enviromentálnej oblasti. Globálna pomoc charitám a neziskovým organizáciam ročne príde zlým hospodárením až o 40 miliárd eur ročne.
Až 60 percent ľudí by bolo ochotnejších prispieť na charitu, keby vedeli, kde ich peniaze skončia. Práve v tejto oblasti by blockchainová technológia mohla zabezpečiť maximálnu transparentnosť.
„Všetky príspevky je možné sledovať v reálnom čase, rovnako aj ich distribúciu a použitie,“ uviedol Anton Zur, CEO Human Venture.
Využitím blockchainu by sa zamedzilo neefektívnemu hospodáreniu a ľudia by boli ochotní viac prispieť. „V podstate je to win-win situácia,“ doplnil.
Blockchain je nekonečná reťaz záznamov
Blockchain je špeciálna decentralizovaná databáza, v ktorej záznamy sú uchované pred zásahom z vonkajšej strany. Technológia je založená na neustálom pridávaní údajov do reťazca s jedinečným kódom.
V princípe sa do „podpisu”, ktorý potvrdzuje autenticitu, pridávajú ďalšie záznamy (bloky) o zmenách, ktoré sa ale zapisujú v celej blockchain sieti. Ak by niekto neoprávnene zmenil nejaký predchádzajúci záznam, tak okamžite by bol odhalený, lebo by matematicky nesedeli nasledujúce záznamy. Každý „podpis” sa totiž vypočítava z predchádzajúcich záznamov.
Využitie technológie blockchain je okrem kryptomien možné aplikovať aj v rôznych odvetviach, ako sú energetika, financie, letectvo, výroba, logistika, obchod, médiá či elektronická štátna správa. Ako presne blockchain funguje v súvislosti s financiami, vysvetľuje video BBC:
Konferencia 1st China-CEEC Blockchain Summit sa konala v súvislosti s otvorením centra excelentnosti pre blockchainové technológie. Sídlo bude mať okrem Bratislavy aj v Pekingu. Vďaka tomu sa Slovensko stane popredným výskumným a inovačným hráčom pre blockchain a technológiu.

Študent posledného ročníka žurnalistiky na Univerzite Komenského. Redaktor zameraný na technológie, IT a kyberbezpečnosť.