Americký dron v Líbyi zostrelila zrejme ruská raketa
Americká vláda si myslí, že dron, ktorý stratili v Lýbii koncom novembra, zostrelila ruská raketa protivzdušnej obrany (PVO). Bez ďalších podrobností o tom informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na velenie amerických síl v Afrike.
Američania zároveň požadujú, aby im vydali vrak zostreleného pozorvacieho dronu, ktorý stratili 65 kilometrov juhovýchodne od Tripolisu nad mestom Tarhuna.
Podľa amerických predstaviteľov ruskí žoldnieri pôsobia v Lýbyi na strane vychodolýbijského maršala Chalifa Haftara. Ten sa snaží obsadiť hlavné mesto Tripolis, kde sídli medzinárodne uznaná Vláda vzájomného porozumenia. Naopak Haftarovu vládu i armádu medzinárodné spoločenstvo neuznáva.
Americký generál Stephen Townsend podľa agentúry Reuters uviedol, že „operátori PVO pravdepodobne nevedeli o tom, že strieľajú na americké bezpilotné lietadlo.” Ako ďalej dodal generál, tak teraz už Haftarovi vojaci vedia, komu patrí, no i tak lietadlo odmietajú vydať. „Tvrdia, že nevedia, kde je. Tomu vôbec neverím,” dodal generál Townsend.
Washington už skôr uviedol, že v Haftarovej Lýbijskej národnej armáde pôsobia aj ruskí žoldnieri. Moskva akékoľvek oficiálne angažovanie sa v lýbijskom konflikte odmieta. Haftara oficiálne podporuje Egypt a Spojené arabské emiráty. Jeho cieľom je „vytrhnúť Lýbiu z rúk islamistickej vlády.”
Vojenský poradca oficiálnej vlády Mohammed Ali Abdallah podľa agentúry konštatoval, že Haftarova armáda nemá technické schopnosti zostreliť americký dron v takej výške. „Iba Rusi sú toho schopní a práve oni boli v oblasti, kde bol dron zostrelený,” dodal Ali Abdallah s tým, že podľa neho ruská strana požiadala Haftara, aby prevzal zodpovednosť za zostrelenie, hoci na to nemali vojenské prostriedky.
Od roku 2015 je Líbya rozdelená medzi dve vlády, jednu so sídlom v Tripolise a druhú na východe krajiny. Sily lojálne k východnej vláde sa od apríla snažia získať kontrolu nad hlavným mestom. V septembri americká armáda vyhlásila, že vykonala niekoľko leteckých úderov proti skupine islamských štátov v Líbyi a zabila viac ako 40 militantov.
V Líbyi sú nepokoje od roku 2011, kedy medzinárodná vojenská koalícia pomohla povstalcom zvrhnúť dlhoročného autokrata Muammara Kaddáfího. Islamskí extrémisti využili chaos na rozšírenie svojho dosahu v krajine.
