Alžírska vojna – krvavý súboj ľavice a islamu

Presne pred 18 rokmi, 8. februára 2002 sa skončila občianska vojna v Alžírsku. Vyžiadala si vyše 100-tisíc životov (niektoré zdroje uvádzajú až 200-tisíc). Bola to vojna mnohých kontrastov. Na jednej strane nezamestnanosť a preľudnenie, na druhej neorganizovaná urbanizácia a chudoba. Hlavne to bol boj o moc medzi ľavicovou vládou a islamskou opozíciou, ktorý navždy zmenil dejiny tohto prímorského štátu.
Od Francúzov k nezávislosti
Alžírsko bolo pod nadvládou Francúzska vyše 130 rokov zhruba od roku 1830. Za ten čas si Francúzi k Alžírsku vybudovali silný vzťah. Nevnímali ho ako jednu zo svojich kolónií, ale skôr ako integrálnu časť Francúzska.
Uplatňovala sa preto krutá asimilačná politika voči domácemu obyvateľstvu, ktoré bolo dominantne moslimské. Tí sa voči nadvláde búrili a požadovali samostatnosť.

Po druhej svetovej vojne prichádza na scénu Front národného oslobodenie (FLN). Táto alžírska, výrazne ľavicová politická strana tvorená väčšinou bývalými vojakmi, spustila v roku 1954 partizánsky boj voči francúzskej správe.
Neskôr sa neštítila ani teroristických útokov. FLN si bola vedomá toho, že samotná nemá proti francúzskej armáde šancu. Preto neodmietala ani spoluprácu s islamistami, ktorí boli tiež proti koloniálnej správe.
Po vyše 8 rokoch krutých bojoch si Alžírci vybojovali v roku 1962 nezávislosť. Stálo ich to vyše 200-tisíc životov a väčšina krajiny bola v troskách.
Krach, vidina zasľúbenej zeme a zase krach
Islam hral dôležitú rolu v alžírskej spoločnosti, či už pred, počas alebo po vojne za nezávislosť. V post-vojnovom Alžírsku však FLN, ako jediná vládnuca strana, prebrala vládu nad krajinou, no islamistov, ktorí tiež bojovali proti Francúzom, vytlačili na okraj spoločnosti a nedovolili im zasahovať do chodu krajiny.
FLN bola úzko prepojená s armádou. Tá mala v spoločnosti silné postavenie. Okrem toho, že ju ľudia vnímali ako osloboditeľov, boli pre nich garantom “práva a poriadku.“ Armáda tiež disponovala materiálnym vybavením a schopnosťami (manažérskymi apod.), ktoré mohla uplatňovať práve pri rekonštrukcii krajiny. Veľmi aktívne sa napríklad podieľala na projektoch pre rozvoj vidieka.

Prvým prezidentom Alžírska sa stal Ahmed Ben Bella, ktorý sa snažil vybudovať v Alžírsku socialistickú spoločnosť. Jeho vzorom bola Castrova Kuba. Ben Bellove reformy však spoločnosť neuspokojili, poľnohospodárska výroba nedokázala pokryť dopyt po základných potravinách.
Dopad ekonomickej krízy spôsobil, že po celej krajine vypukli roľnícke nepokoje a v niektorých oblastiach vyčíňali bandy zlodejov.
Prvé počiatky slumov
Väčšina ľudí „hlasovala nohami“ a hromadne sa sťahovali z vidieka do mestských aglomerácii, títo ľudia boli väčšinou nemajetní a preto žili na okraji miest alebo v chatrčiach. K tomu všetkému musel Ben Bella riešiť krátku vojnu s Marokom, ktorú síce vyhral, ale nebol schopný vyriešiť ekonomické problémy krajiny.
Členovia FLN neboli tiež spokojní s Ben Bellovým spôsobom vlády. Na čelo odporcov sa postavil vtedajší minister obrany Houari Boumédién. Zvolal tajnú schôdzku svojich spojencov, kde rozhodli, že sa musia prezidenta zbaviť.
V roku 1965 prezidenta Ahmeda Ben Bella zatkli, hlavné mesto obsadili tanky a Boumédiénoví pučisti v rozhlase oznámili, že preberajú moc. Prevrat nevyvolal v ekonomicky rozvrátenom Alžírsku negatívne ohlasy. Ben Bella väznili 15 rokov až do roku 1980, keď mu dovolili odísť do exilu vo Francúzsku.
Po puči socializmus
Po puči sa stal Boumédién druhým prezidentom Alžírska. Na rozdiel od svojho predchodcu urobil z Alžírska ekonomicky oveľa lepšie fungujúci štát. Po celej krajine vznikali družstvá, ktoré boli podobné tým zo socialistického Československa. K zlepšeniu ekonomickej situácie v krajine výrazne dopomohla aj ťažba ropy a zemného plynu, ktorých ložiská objavili už počas druhej svetovej vojny.
Nemalé zisky z ropy investovali do industrializácie. Vo veľkých mestách vybudovali desiatky nových továrni. Niektoré z nich však neboli konkurencieschopné a prežívali iba vďaka štátnym dotáciám z ropy a zemného plynu.
Po smrti Boumédiéna v roku 1978 sa jeho nástupcom stal vtedy malo známy plukovník Chadli Bendjedid. Ten prebral vládu v dobe, keď bolo Alžírsko považované za vzor rozvíjajúcej sa africkej krajiny. Bohužiaľ pre neho však začali narastať problémy, ktoré sa stali Alžírsku osudnými.
Štát zaťažoval rýchlo rastúci dlh, neúnosná závislosť na vývoze energetických surovín a nevýkonné poľnohospodárstvo. Problémy sa násobili populačnou explóziou (priemerná Alžírska matka mala v tej dobe sedem detí) a nekontrolovanou urbanizáciou.
Ťažké pomery na vidieku a v chudobných štvrtiach veľkomesta vytvorili výbušnú zmes, ktorá len čakala na vhodnú rozbušku, tou sa stal radikálny islam.
Islamská spása ako odpoveď na všetko
Situácia v špinavých uličkách giet, ktoré obklopovali mestá bola zúfala. Mladí nezamestnaní muži trávili celé dni postávaním na uličkách. Prezývali ich „hittist“ (od arabského slova Háit – múr). Ich hlavná činnosť pozostávala najmä z opierania sa chrbtom o múr. Veľa možností nemali. Buď emigrovali alebo začali pašovať drogy.

Potom však prišiel na scénu islam. V 70. rokoch vznikali na predmestiach z plechu a dreva doslova stlčené mešity. Ich kazatelia nielenže ponúkali mladým mužom a ženám chýbajúci hodnotový systém a uvedomenie si vlastnej dôležitosti, ale zároveň sa nebáli ostro kritizovať režim, ktorý sa podľa nich spreneveril arabsko-islamskému odkazu.
Klerici požadovali dôsledne dodržovanie náboženských pravidiel a rýchle pokračovanie arabizácie. Kritizovali samotnú podstatu socialistického režimu a rovnako tak aj veľmi rozšírené používanie francúzštiny.
Neútočili však na štát samotný, požadovali jeho „nápravu.“ Islamisti si v Alžírsku našli veľmi silnú podporu, ktorá rástla s pribúdajúcimi ekonomickými a spoločenskými problémami. K islamistom tiež inklinovali celé rady absolventov humanitárnych odborov, ktorí kvôli nedostatočnej znalosti francúzštiny si len márne hľadali prácu.
Podcenená hrozba nahnevaných
K radikalizovaniu niektorých skupín islamistov došlo až v 80. rokoch. Režim ich však nebral ako hrozbu. Videli v nich protiváhu ľavicových extrémistov, na univerzitách dochádzalo k stretom medzi islamskými a ľavicovými študentmi. Závažnejším problémom bol však postupný príklon kazateľov k džihádizmu – extrémizmu spojenému so svätou vojnou proti všetkým nevercom.
Napríklad poslucháči slepého kazateľa Hachemiho Sahnouniho odchádzali v 80. rokoch bojovať ako mudžahedíni do Afganistanu. Neskôr samotný kazateľ hrozil, že proti alžírskemu bezbožnému režimu vyhlási džihád.

V roku 1988 bola schválená ústava, ktorá zrušila stranícky monopol FNL a dovoľovala zakladať nové politické strany. Vtedy sa objavili prvé pokusy o zjednotenie všetkých islamských hnutí do jednej strany, a tak v roku 1989 vznikol Islamský front spásy (FIS).
Ten zastrešoval veľké množstvo rôznych islamských skupín od umiernených kazateľov zo staršej generácie až po mladých prívržencov ozbrojeného džihádu. Všetci vo FIS najprv presadzovali legálnu cestu na presadenie svojich cieľov.
Samotný program bol dosť vágny. Najmä kvôli vnútorným nezrovnalostiam jednotlivých skupín, ktoré boli v strane. To však neprekážalo a v miestnych voľbách FIS získala 55% hlasov a FLN len 32%. FLN bola prekvapená z víťazstva islamistov, ale ich prekvapenie rýchlo nahradil strach z nadchádzajúcich parlamentných volieb.
Voľby ktoré sa nikdy nekonali
V roku 1991 sa konali prvé (a dodnes jediné) slobodné voľby v krajine. FIS už v prvom kole volieb získala polovicu kresiel v parlamente. Alžírska spoločnosť vidiac výsledok prvého kola bola rozdelená na dva tábory. Jedna strana požadovala zastavenie volieb, lebo brali islamistov ako hrozbu, druhá strana zase trvala na pokračovaní volieb. Islamisti upokojovali vystrašených obyvateľov krajiny s tvrdením, že ich program nie je „žiadna katastrofa.“
Do celej situácie však zasiahla armáda, ktorá donútila prezidenta Bendjedida, aby verejne oznámil, že rezignuje. Moc v krajine prebrali generáli a tí zrušili voľby a zakázali FIS. Armáda však nepočítala s tým, že rady islamistov sa vďaka ich krokom budú iba zväčšovať. Stúpenci džihádu verili, že nie je možné, aby bol islamský štát presadzovaný pomocou demokratického mechanizmu.
V jednej ruke korán v druhej nôž
Prvé teroristické útoky boli vedené proti vojenským cieľom v novembri 1991. Za útokom stáli alžírski mudžahedíni, ktorí sa zúčastnili bojov v Afganistane. Po puči vzniklo niekoľko teroristických organizácii, napríklad Islamské ozbrojené hnutie, ktoré ukoristilo zbrane z kasární v Bechare a stálo za teroristickým útokom na letisku v Alžíre, pri ktorom prišlo o život deväť ľudí. Bola tu tiež Islamská ozbrojená skupina GIA, ktorá bola tvorená mladíkmi z giet, väčšinou to boli bývalí pašeráci drog, ktorí si rýchlo osvojili radikálne poňatie džihádu.
Vodcovia GIA sa volali„Emirovia“, oblasti, ktoré mali pod kontrolou nazývali „Oslobodené zóny,“ tam zaviedli špecifickú formu islamského štátu. GIA sa stále viac radikalizovala a s tým sa rozširoval aj zoznam osôb určených k likvidácii.
Najkrutejšie obdobie nastalo počas rokov 1994–1998, keď sa ich cieľom stali cudzinci, alžírski intelektuáli, umelci a v prvom rade novinári. Podľa uchovaných textov sa príslušníci GIA nebáli vraždiť ani svojich „kacírskych“ príbuzných. Niektoré správy GIA dokonca obhajovali zabíjanie žien a detí.
Totálna vojna
Okrem GIA tu bola aj ozbrojené skupiny z členov FIS, tieto skupiny sa zjednotili a vytvorili Islamskú Armádu spásy (AIS). Táto skupina nebola až tak radikálna ako GIA. Viac krát prehlásili, že bojujú len proti režimu a armáde, nie proti civilistom. AIS bojovala aj proti armáde, aj proti GIA, ktorá začala zakladať svoje pevnosti v horách, odkiaľ koordinovali svoje útoky.
Časom ich vplyv tak silnej, že ovládali viacero dôležitých dopravných úsekov vrátanie štátnej diaľnice z Alžíru do Konštantínu. V priesmykoch prepadávali kamióny a zároveň viedli regulárne boje s AIS. GIA mala na svedomí aj bombový útok v parížskom metre z roku 1995, čím reagovala na francúzsku podporu režimu FLN.
Alžírska armáda nemala záujem o vyjednávanie s teroristami, preferovala skôr úplné zničenie rebelov. Preto začala do boja nasadzovať špeciálne protiteroristické jednotky, tie dokázali zničiť horské pevnosti radikálov. V mestách si však nevedeli rady, keďže tam lokálny bojovníci GIA dokonale splývali s okolím. Napriek ťažkým bojom sa však armáda nemienila uchýliť k diplomacii. To sa zmenilo v roku 1995, keď bol zvolený nový prezident Liamine Zéroual, ktorý bol ochotný vyjednávať aspoň s časťou islamistov.
V tej istej dobe prebiehali tajné rokovania s menej radikálnymi islamistami. V roku 1997 veliteľ oslabenej AIS Madani Mezrak vyhlásil jednostranné a bezpodmienečné prímerie. Situácia sa potom o trochu ukľudnila, ale stále tu bola GIA, ktorá sa ešte viac radikalizovala a za nepriateľa považovala každého, kto nebol v ich radoch. Odôvodňovali to tým, že kto nepodporuje ich, akoby podporoval režim. Po uzavretiu prímeria medzi AIS a armádou, radikáli z GIA reagovali rozpútaním skutočného pekla.

Hromadné popravy rodičov
GIA začala masovo vraždiť obyvateľov vidieku v okolí Alžíru. Napríklad v roku 1997 zabili 150 ľudí na predmestí Beni-Messous. O pár týždňov na to útočníci pobili 400 obyvateľov v meste Benthala.
Armáda bola niekedy až nepochopiteľne pasívna voči útokom a nedokázala zabrániť obdobným masakrom, ktoré pokračovali až do roku 1998. Týmito činmi GIA strácala podporu, či už na domácej pôde alebo zahraničí.
Vraždenie obyvateľov odsúdil dokonca vtedajší vodca Al-Káidi Usáma Bin Ladin.
Armáda v tom čase dala možnosť členom GIA beztrestne zložiť zbrane, netrvalo dlho a celé skupiny členov GIA sa vzdali armáde. Situácia sa začala zlepšovať a poslední vodcovia GIA boli zatknutí alebo zabití v rokoch 2004–2005.
Pretrvávajúce následky
Po konci vojny bol vplyv armády oslabený, ale napriek tomu pretrváva v krajine do dnešných dní. Úradu prezidenta sa v roku 1999 ujal bývalý minister zahraničných vecí Abdelaziz Boutaflika. Ten vládol v krajine 20 rokov až do protestov v roku 2019, ktoré ho donútili podať demisiu.
Vplyv FLN bol tiež oslabený, stále však ostávala vládnucou stranou v Alžírsku, len v niekoľkých voľbách musela vytvárať koalíciu s inými stranami. Niektorí islamisti prešli do vlády, no väčšina z nich bola nútená odísť do exilu. Zakladateľ FIS Abbassi Madani zomrel v roku 2019 v katarskom exile, jeho strana je do dnešných dní v Alžírsku zakázaná.
Alžírska vojna si vyžiadala životy 100-tisíc ľudí, desať rokov bojov priviedli krajinu na dno. Domáci obyvatelia majú na túto vojnu zmiešané názory, jedni tvrdia, že keby armáda nezasiahla do volieb, tak by nemuselo k vojne dôjsť.
Dôkazom toho je aj integrácia islamistov v súčasných vládnych štruktúrach. Druhá strana však zastáva názor, že keby do volieb armáda nezasiahla, tak by islamisti vytvorili z Alžírska Islamskú republiku na spôsob Talibanu v Afganistáne, alebo Iránu.
